Inteligentny dom – systemy, dlaczego warto?

Czym jest inteligentny dom? To pozornie proste pytanie ma wiele odpowiedzi, w zależności od tego, kogo zapytasz. Krótko mówiąc, „inteligentny dom” to mieszkanie wyposażone w urządzenia, które automatyzują zadania, które zwykle wykonuje człowiek. Można je wbudować w samą strukturę lub dodać później. Właściciele domów obsługują je za pomocą aplikacji, poleceń głosowych, pilotów i przełączników lub sztucznej inteligencji.

Dla niektórych osób przekształcenie domu w inteligentny dom może być tak proste, jak zakup podłączonego głośnika. W przypadku innych może to obejmować łączenie wielu kategorii produktów, w tym głośników, kamer, komputerów, smartfonów, tabletów, telewizorów, systemów bezpieczeństwa, urządzeń i innych.

Przewodnik po inteligentnym domu dla początkujących: Spraw, aby Twój dom był wygodniejszy do życia, nie wydając dużo czasu i pieniędzy

smart homes inteligentny dom
smart homes inteligentny do

Inteligentne oświetlenie

Dla większości osób zainteresowanych życiem w inteligentnym domu punktem wyjścia jest oświetlenie. Wiele inteligentnych systemów oświetleniowych działa doskonale bez centralnego koncentratora i nadal jest w stanie współpracować z innymi elementami inteligentnego domu. Na przykład żarówki Cree, LIFX i TP-Link komunikują się przez Wi-Fi, podczas gdy niektóre inne — w tym najnowsze żarówki Philips Hue — komunikują się za pośrednictwem radia Bluetooth w smartfonie.

Niektóre inne inteligentne żarówki opierają się na radiotelefonach Zigbee i dlatego zależą od mostu Zigbee-to-Wi-Fi podłączonego do routera. Możesz sterować każdą z tych inteligentnych żarówek za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablecie, której możesz również używać do programowania scen świetlnych i harmonogramów.

Inteligentne głośniki

Co jest wygodniejsze niż wyciąganie smartfona, aby przyciemnić światła w wieczór filmowy? Powiedzenie „przyciemnij światła” i posiadanie inteligentnego głośnika połączonego z inteligentnym oświetleniem zrobi to za Ciebie. Liderami rynku w tej przestrzeni są seria Amazon Echo i seria Google Home. I chociaż Amazon był liderem w ciągu ostatnich kilku lat – ma znacznie większą zainstalowaną bazę, cieszył się znacznie szerszym wsparciem i miał przez jakiś czas jedyne inteligentne głośniki z wyświetlaczami – Google jest bardzo silny.

Coraz częściej znajdziesz asystentów cyfrowych obu firm — Amazon Alexa i Google Assistant — w unikalnych produktach innych firm. Ecobee wkłada wnętrzności Echo w doskonały Ecobee SmartThermostat ze sterowaniem głosowym, podczas gdy Lenovo jako pierwsze wprowadziło na rynek urządzenia Google Home wyposażone w wyświetlacze (seria Lenovo Smart Display).

A ponieważ te inteligentne głośniki zostały tak szeroko przyjęte przez innych producentów inteligentnych urządzeń domowych, stały się de facto węzłami, służącymi jako centralny punkt interakcji dla wszystkiego, od inteligentnych świateł po domowe kamery bezpieczeństwa, wyświetlając przekazy wideo z tych ostatnich na podłączonych telewizorach lub ich własnych wyświetlaczach, jeśli są na wyposażeniu.

Nie licz Apple z gry w inteligentny dom. Firma staje się rywalem w tej przestrzeni dzięki ekosystemowi HomeKit, a mini inteligentny głośnik HomePod firmy – zasilany przez Siri – może działać jako centrum inteligentnego domu. Apple chwali swoje zaangażowanie w prywatność w swoim inteligentnym domu.

Inteligentne termostaty

Niewiele inteligentnych urządzeń domowych może dorównać inteligentnemu termostatowi w zakresie zapewniania zarówno komfortu, jak i oszczędności kosztów/energii. Urządzenia te wykraczają daleko poza ustalanie harmonogramu ogrzewania i chłodzenia w oparciu o to, kiedy spodziewasz się, że będziesz w domu, aby cieszyć się tymi korzyściami. Mogą wykryć, kiedy jesteś w domu, a kiedy jesteś poza domem, dzięki czemu system HVAC działa tylko wtedy, gdy jest potrzebny.

Najnowszym trendem na tym froncie jest wyposażanie termostatów w czujniki, które można umieszczać w pomieszczeniach, które najczęściej zajmujesz, tak aby termostat działał na podstawie tego, gdzie jesteś w domu, zamiast uruchamiać cykle ogrzewania i chłodzenia w oparciu o lokalizacja termostatu, czyli zazwyczaj w korytarzu, przez który tylko przechodzisz.

Ecobee Smart Thermostat ze sterowaniem głosowym ma wbudowany głośnik Amazon Echo i może reagować na polecenia głosowe. Posiada również zdalne czujniki pokojowe, które pomagają wyeliminować gorące i zimne miejsca w domu. To wysokiej klasy urządzenie może nawet służyć jako centrum szerszego systemu inteligentnego domu lub systemu bezpieczeństwa w domu.

Nest ma również kilka świetnych termostatów, w tym zupełnie nowy termostat Nest za 129 USD, a Wyze Labs niedawno wskoczył na rynek z bardzo niedrogim inteligentnym termostatem, który zasługuje na rozważenie, jeśli te inne modele są poza twoim budżetem.

Kamery bezpieczeństwa w domu

Wysokiej jakości kamera bezpieczeństwa w domu pozwoli Ci uważnie obserwować dom, zwłaszcza gdy Cię nie ma. Modele do wnętrz mogą pomóc w monitorowaniu dzieci i zwierząt, podczas gdy modele na zewnątrz mogą łapać pancerniki na gorącym uczynku – i miejmy nadzieję, że przede wszystkim zniechęcą ich do przychodzenia.

Niektóre modele — od Ring, Arlo, Netatmo i Maximus — są wyposażone w światła, które oświetlają drogę. Kamery wbudowane w dzwonki do drzwi mogą monitorować Twój ganek i umożliwiać interakcję z gośćmi bez konieczności zbliżania się do drzwi, a nawet przebywania w domu w tym czasie.

Smart-Homes inteligentny dom
Smart-Homes inteligentny dom

Wielopokojowe systemy audio

Wyrafinowane systemy głośników wielopokojowych takich jak Sonos, Yamaha (MusicCast) i Denon (HEOS) są w dużej mierze samowystarczalne, co pozwala na umieszczenie głośników w wielu pomieszczeniach w domu, dzięki czemu można przesyłać muzykę z własnej kolekcji lub z usługi online, takie jak Spotify, do wszystkich zsynchronizowanych lub wysyłanie różnych utworów do każdego z nich.

Kilka firm ma w swoich kolekcjach listwy dźwiękowe, dzięki czemu możesz poprawić swoje wrażenia z oglądania telewizji i filmów, gdy nie słuchasz muzyki. W każdym przypadku do kontrolowania wszystkiego wystarczy smartfon lub tablet. Niektóre modele Sonos zawierają nawet Amazon Alexa i Google Assistant, dzięki czemu mogą sterować innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi (chociaż można aktywować tylko jedno lub drugie — nie można używać obu jednocześnie).

Inteligentne czujki dymu i czadu

Konwencjonalne czujniki dymu i czadu są z natury niemymi urządzeniami. Ich alarmy mogą być głośne, ale jeśli nikogo nie ma w domu, aby ich usłyszeć, co dobrego osiągają? Inteligentny czujnik dymu również uruchomi lokalny alarm, ale w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa wyśle również alert do Twojego smartfona i każdej innej osoby, którą upoważnisz jako kontakt.

Niektóre inteligentne czujniki dymu, takie jak Nest Protect, zawierają światła awaryjne, które pomogą Ci znaleźć wyjście z zadymionego domu; inne, takie jak First Alert Onelink Safe & Sound, zawierają zaawansowane funkcje, takie jak zintegrowany inteligentny głośnik. Jeśli problemem są pieniądze, Roost oferuje tańszą alternatywę: inteligentną baterię, która może sprawić, że istniejący czujnik dymu stanie się bardziej inteligentny.

Inteligentne nawadnianie

Woda jest naszym najcenniejszym zasobem. Inteligentny system nawadniania może zapewnić, że trawnik i ogród będą miały wystarczającą ilość wilgoci, aby były zdrowe i żywe bez marnowania jej. A ze wszystkich podsystemów inteligentnego domu, w które możesz zainwestować, może to być ten, który najmniej skorzysta na włączeniu do koncentratora. Inteligentne systemy nawadniające mogą być również złożone, więc korzystanie z aplikacji specjalnie zaprojektowanej jest zwykle lepsze. Rachio buduje nasze ulubione produkty w tej kategorii, ale Wyze Labs niedawno wskoczyło do konkurencyjnego cenowo konkurenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane wpisy

Reklamastrony internetowe

Ostatnie wpisy

Blog Finansowy – dlaczego warto czytać?

Blog finansowy oferuje cenne wskazówki i porady dotyczące planowania budżetu i oszczędzania pieniędzy. Dostarczając praktycznych spostrzeżeń i łatwych do stosowania wskazówek, blogi te mogą...

Warszawa info portal informacyjny

Warszawa info to warszawski portal Informacyjny adresowany do szerokiego grona odbiorców. Portal zawiera szczegółowe informacje na temat popularnych atrakcji miasta, możliwości zakwaterowania, transportu, lokalnych...

Zalety stron internetowych dla biznesu

Pierwszą i chyba najbardziej oczywistą zaletą witryny biznesowej jest możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców. Internet jest używany przez dosłownie miliony ludzi, wszyscy czegoś...

Strony internetowe jak mogą pozyskiwać klientów?

Każdy, kto prowadzi własny biznes, zastanawia się jakie podjąć działania aby pozyskać jak największą liczbę klientów. Faktem jest, że sposoby reklamowania firmy zmieniły się...

7 najlepszych nadmorskich kurortów dla Seniorów

Kiedy myślisz o epickich miejscach na wakacje na plaży, polskie wybrzeże Bałtyku prawdopodobnie nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi Ci na myśl. Możesz być...

Data premiery GTA 6, aktualności i plotki

GTA 6 może nie zostało oficjalnie ogłoszone, ale to nie powstrzymało przecieków, plotek i innych internetowych plotek przed krążeniem. Oczywiście kontynuacja GTA 5 jest...

Marketing internetowy – czym jest i jak z niego korzystać?

Marketing internetowy to termin obejmujący wszystkie produkty i usługi marketingowe online. Obejmuje to różne metody i platformy komunikacji z klientami, takie jak strona internetowa,...

Tekst alternatywny, alt text – co to jest?

Tekst alternatywny (znany również jako „atrybut alternatywny” lub „opis alternatywny”) to krótki opis, który stosujesz do obrazów w swojej witrynie w kodzie HTML strony,...